Sandık ve pusula hazır, karar sizin

Türkiye, yeni yerel yöneticilerini seçmek için bugün sandık başına gidecek. Büyükşehirlerin yanı sıra il, ilçe ve belde belediye başkanları ile muhtarlar, il genel meclisi üyeleri, belediye meclis üyeleri seçilecek. Seçmen sayısı 61 milyon 441 bin 882 kişi olarak belirlendi. 18 yaşını dolduran 1 milyon 32 bin 610 genç, bu seçimde ilk kez oy kullanacak.

Seçmen zarfı sandığa attıktan sonra seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza atacak.

34 siyasi parti ve bağımsız adayların yarışacağı seçimlerde, ülke genelinde, 206 bin sandık kurulacak. 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtar seçilecek. Seçmenlerden yüzde 59’u kadınlardan, yüzde 41’i ise erkeklerden oluşuyor. 23 Mart tarihi itibarıyla, vatandaşlıktan çıkan, askere alınan, hükümlü olan ve kısıtlanan seçmenler oy kullanamayacak. Alacağı sonuçlar açısından özellikle merak edilen partilerin oy pusulasındaki sıralaması şöyle olacak: Adalet Kalkınma Partisi 1. sıra, İYİ Parti 2., Yeniden Refah Partisi 8., DEM Parti 9., Zafer Partisi 12., CHP 18., MHP 30., Türkiye İşçi Partisi 31. sıra.

İSTANBUL’DA 49 ADAY

Büyükşehir belediye başkanlığı adaylığında İstanbul’da 22’si siyasi parti, 27’si bağımsız olmak üzere toplam 49 aday yarışacak. Ankara’da 19’u siyasi parti, 5’i bağımsız toplam 24 aday seçime katılıyor. İzmir’de ise 21’i siyasi parti, 6’sı bağımsız toplam 27 aday listede yer aldı. Adana büyükşehir için 23 siyasi parti adayı ile 2 bağımsız, Antalya büyükşehir için 21 siyasi parti adayı ile 6 bağımsız, Aydın büyükşehir için 20 siyasi parti adayı ile 2 bağımsız, Balıkesir büyükşehir için 18 siyasi parti adayı ile 3 bağımsız, Bursa büyükşehir için de 22 siyasi parti adayı ile 5 bağımsız aday yarışacak. Deprem bölgesi olan Hatay’da büyükşehir için 22 siyasi partinin adayı ile 2 bağımsız aday var.

Hatay’da, yıkılan okulların bahçelerinde ve muhtarlık yanlarında belirlenen yerlerde 2’si yedek
96 konteynerde kurulacak sandıklarda oy kullanılacak.

Geçerli kimlik kartınızı götürmeyi unutmayın

Seçmenler, sadece kayıtlı oldukları sandıklarda, adrese gönderilen seçmen bilgi kağıdında yazan yer ve sandıkta oy verecek. YSK’nin internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya “444 9 975” numaralı YSK Merkezi’nden sandıklar kontrol ediliyor. Oy verme işlemi doğuda 07.00-16.00, batı illerinde ise 08.00-17.00 arasında yapılacak. Sandık başına gelen seçmen, TC kimlik numaralı kimliğini verecek. Geçerli kimlik belgesi olmayan seçmen oy kullanamayacak. Görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme kabinine girilemeyecek. Seçmenler, pusulada tercih ettiği aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan “TERCİH” veya “EVET” mührünü basarak oyunu kullanacak. Oy pusulasına başkaca bir işaret konulmayacak, yazı yazılmayacak. Zarfa oy pusulası dışında bir şey konulmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x